Karaciğer Yağlanması Belirtileri ve Tanısı

Karaciğer yağlanması belirtileri
Karaciğer Yağlanması Belirtileri ve Tanısı: Basit yağlanma genellikle belirti vermez. Eğer olursa yorgunluk, halsizlik, karın sağ üst kadran ağrısı, kilo kaybı ortaya çıkar. Hastalık ilerledikçe karaciğer yetmezliği bulguları (sarılık, asit, özofagus varis kanaması) oluşur. Ultrasonografide karaciğerde ekojenite artışı görülür (daha beyaz). Karaciğer enzimleri yükselmiştir. 6 aylık tedavi sonrası iyileşme olmazsa ilerlemiş hastalık için tru cut karaciğer biyopsisi yapılır.

Karaciğer Yağlanması Belirtileri

Karaciğer yağlanması genellikle belirtiye ya da kalıcı hasara neden olmaz. Eğer olursa belirtileri Yorgunluk,halsizlik Karın sağ üst kadran ağrısı Kilo kaybı

Karaciğer Yağlanması Tanısı

Obez, tip 2 diyabeti olan veya hiperlipidemisi (kan yağlarında yükseklik) olanların karaciğer enzimlerinde yükseklik olması karaciğer yağlanması ön tanısını koydurur. Hasta alkol kullanmıyor ya da az kullanıyorsa (günde yaklaşık 20 gr alkol ya da 2 biradan az) basit karaciğer yağlanması düşünülür. Serolojik kan testlerinde hepatit B ve C ye rastlanmaz.

Karaciğer Ultrasonu

Karaciğer yağlanmasının ultrasonografik bulgusu karaciğerde ekojenite atrışıdır (ses yansımasının (eko) artması, doku daha beyaz görünür).
  • Normal: Normalde karaciğer ekojenitesi böbrekten düşüktür.
  • Grade 1 karaciğer yağlanması (hepatosteatoz): Karaciğerde hafif ekojenite artışı. Karaciğer ekojenitesi böbreğinki ile aynıdır.
  • Grade 2 karaciğer yağlanması (hepatosteatoz): Karaciğerde orta derecede ekojenite artışı. Karaciğerdeki vasküler yapılar ve portal venin duvarı seçilemez.
  • Grade 3 karaciğer yağlanması (hepatosteatoz): Karaciğerde belirgin derecede ekojenite artışı. Diyafram seçilemez.

Karaciğer Tomografisi

Normalde, karaciğer dansitesi dalağınkinden yüksektir (daha beyazdır). Karaciğerdeki yağlanmanın miktarına bağlı olarak önce karaciğerin dansitesi dalağınki ile aynı olur sonra da daha da azalır (yağlı karaciğer tomografide daha siyah görülür)

Karaciğer MR

Yağlanma konusunda ultrasonografi ve tomografiden daha hassas bulgular verir.

Karaciğer Biyopsisi (tru cut biyopsi)

Ön tanı konduktan sonra hastanın zayıflaması için diyet ve egzersiz verilir, tip 2 diyabet varsa oral antidiyabetik (metformin), lipit yüksekliği varsa lipit düşürücü ilaçlar verilir. 6 aylık bu tedaviye rağmen karaciğer fonksiyon testlerindeki yükseklik sürüyorsa karaciğer biyopsisi gündeme gelir. Karaciğer biyopsisi lokal anestezi eşliğinde cildi delerek karaciğerden yapılır. Dokudan silindirik parçalar keserek çıkaran özel mekanizmalı uzun iğneler kullanılır. Karaciğer Yağlanması Tedavisi Hipertansiyon ya da kolesterol yüksekliği varsa ilaç kullanılması gerekebilir. Tip 2 diyabette öncelikle oral antidiyabetikler (tablet) kullanılır. İlk olarak tek çeşit tablet verilir sonra birden fazla tabletle devam edilebilir. Bazı durumlarda ise insülin enjeksiyonları gerekebilir.

Dış Bağlantılar

  1. Fatty Liver, Diseases & Conditions, Cleveland Clinic
  2. Fatty liver, Wikipedia