Biliyer Diskinezi (Safra Kesesi Tembelliği)

Biliyer diskinezi, safra kesesi tembelliği olarak nitelendirilebilir. Biliyer diskinezide safra kesesinin boşalmasında sorun vardır (tam boşalamaz). Biliyer diskinezinin sebebi genellikle saptanamaz ama bazan kronik safra kesesi iltihabına bağlı olabilir (taşa bağlı kronik kolesistit).

Biliyer Diskinezi Belirtileri

Semptomlar yemekten sonra, sağ üst kadran ya da epigastrik karın ağrısı (karın üst ortasında), mide bulantısı, şişkinlik ve hazımsızlıktır. Ağır ve yağlı yemekler semptomları tetikler. Biliyer diskinezi olanlarda safra kesesinde taş yoktur (taş olsa, şikayetler taşa bağlanır).

Biliyer Diskinezi Tanısı

Yukarıdaki şikayetler varken ultrasonografi yapılır ancak safra kesesinde taş saptanmaz. Üst gastrointestinal sistem endoskopisi de normaldir. O zaman biliyer diskinezi aklımıza gelir. Safra kesesinin tam boşalmadığı HIDA sintigrafisi ya da ultrasonografi ile saptanabilir. Ultrasonografik yöntemde, önce açken safra kesesi görüntülenir, ölçülür. Sonra hastaya çikolata ya da yumurta yedirilir. Tekrar safra kesesinin boyutlarına bakılır, safra kesesi % 40’dan az boşalıyorsa biliyer diskinezi tanısı konur (Safra kesesi ejeksiyon fraksiyonu < %40).

Biliyer Diskinezi Tedavisi

  • Laparoskopik kolesistektomi standart tedavidir.
  • İlaç tedavisi: Etkinliği şüphelidir
    • Ursodeoksikolikasit-UDKA (Ursactive ® tablet)
    • Metoklopramid (Metpamid ® tablet)).