Fıtığın Belirtileri Nelerdir? (Herni Semptomları)

Fıtık olan yerde bir şişkinlik ve kitle olur. Mesela kasık fıtığında, kasıkta ve özellikte ayakta iken ve öksürünce beliren yatınca kaybolan bir şişkinlik olabilir. Ancak küçük inguinal hernilerde hasta bu şişkinliği kendisi fark etmeyebilir ve doktor muayenesi ile anlaşılabilir. Göbek fıtıklarında ise önce göbeğin doğal görünüşü ve çukurluğu bozulur sonra da yine ayakta ve öksürünce şişkinlik büyür. Bebeklerde fıtık varsa, bebek ağlarken kasıkta ya da göbekte oluşan şişkinlik anne baba tarafından da fark edilebilir. Fıtık bölgesinde ağrı, yanma, rahatsızlık, ağırlık, gurultu, basınç, çekilme hissi. Özellikle öksürünce, ağır kaldırınca ve yürüyünce. Küçük fıtıklarda dışarıda şişkinlik oluşmaksızın ağrı ve diğer belirtiler olabilir. Hastada hiçbir semptom olmadan da rutin fizik muayenede herni saptanabilir.

İnkarsere Herni (Boğulmuş Fıtık) Belirtileri Nelerdir?

Eğer fıtık içeri gönderilemiyorsa, içindeki bağırsak ve omentum boğulmuş yani sıkışmış demektir. İnkarsere herni, strangüle herniye dönüşebilir. Bu durumda acil ameliyatla fıtığın tamiri ve barsağın yeniden kanlanması sağlanmalıdır. Strangüle fıtık tedavi edilmezse ölümcül olabilir.

Strangüle Herninin (Gangrene Fıtık) Belirtileri Nelerdir?

Herni bölgesinde şişlik, ağrı, kızarıklık hatta morluk. Bulantı veya kusma veya her ikisi birden Ateş Taşikardi Bu tür şikayetlerde vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.