Santral Obezite

Santral Obezite

Santral Obezite; abdominal obezite, elma (erkek) tipi şişmanlık. Karın (bel) çevresinde daha fazla yağ birikiminin olduğu obezite tipidir. Kardiovasküler hastalık riski daha yüksektir. Armut (kadın) tipi şişmanlık basenler ve kalçalarda daha fazladır.

İlerde sebep olabileceği riskler bakımından obezitenin vücutta oluşturduğu yağlanmanın dağılımı önemlidir. Gövde ve karın bölgesinde yağ dağılımı gösteren obezite çeşidine elma tipi vücut yağlanması yani, santral obezita (merkezi şişmanlık) denmektedir. Abdominal obezite olarak da isimlendirilen ve vücudun en çok karın zarı arkasında, karın cildi altında ve karın içindeki organlarda yağlanmaya yol açan bu obezite türü en tehlikeli olandır.

Erkeklerde daha sık görülen bu obezite tipi; bel bölgesinde biriken yağlar organların çalışmasını etkileyebilecek toksinlerin üretilmesine sebep oldukları için kanser türlerine, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini arttırır. Gövde ve karın bölgesi içinde daha fazla miktarda biriken yağlar; kalp hastalıkları, hipertansiyon, hiperlipidemi ve Tip ll Diabetes Mellitus ile görülen metabolik sendromlar bakımından risk ihtimallerini arttırır. Karın içi organlardan yağlanma eğilimi en çok olan karaciğerdir. Bu da birçok kronik hastalığın habercisidir.

Obezite değerlendirmesi için vücut kitle indeksi hesaplanır.

  • Vücut Kitle İndeksi (VKİ) = Vücut Ağırlığı (kg.) / Boy uzunluğunun karesi (m.)

Yazan: Dr. Ayşenur. Hilal Göker

« Return to Dictionary