Polyglactin

Polyglactin (Vicryl Ⓡ), poliglaktin ; emilebilir, sentetik, örgülü ve monoflaman dikişler üretilen madde. Poliglaktin, yumuşak dokuları yaklaştırıp dikmede ve ligasyon için kullanılır. Gerilme direnci 2-3 hafta sürer, 55-70 günde hidrolize edilerek tamamen emilir. Daha hızlı emilen formları da vardır (Vicryl Rapide Ⓡ).

Vicryl Rapide, hızlı iyileşen dokularda (örn mukoza) kullanılır. Vicryl Rapide, ciltte subkutiküler kapamalarda kullanılır, böylece cilt dikişinin alınması gerekmez. Sünnette kullanılırsa da dikişlerin alınması gerekmez ve kendiliğinden düşer. Bunların dışında Vicryl yavaş emildiği ve örgülü olduğu için havayla temas eden yaraların kapamasında kullanılmamalıdır. Çünkü, dikiş yaradan sürekli nemlenir ve dış ortamdaki bakterilerin, ve irritan maddelerin yara içine taşınmasına neden olur. Böylece yarada irritanların bağlı reaksiyon, yara iyileşmesinde bozulma ve sonuçta infeksiyona neden olur.

Vicryl bir marka olmakla birlikte, günlük kullanımda tüm emilebilir multiflaman sütürlere (çoğu poliglaktinden üretilmiştir) yine Vicryl denmektedir, aynı Selpak denince kağıt mendil kast edildiği gibi. Poliglaktinle benzer özelliklere sahip en çok bilinen poliglikolik asit (polyglycolic acid) markaları Dexon ve Polysorb dur.

Vicryl bir laktid kopolimeri (laktik asidin siklik diesteri) ve glikozit dir. Vicryl boyanmış (mor) ya da  boyanmamış (krem rengi) olabilir, örgülüdür. Vicryl’in mukavemeti (tensile strength) 2, 3, 4 hafta sonra sırasıyla %75, %50 ve %25 dir.

Synonim(s):
poliglaktin, Vicryl
« Return to Dictionary