Polyglycolic acid

Polyglycolic Acid (PGA, Poliglikolik Asit)

Polyglycolic Acid (PGA, Poliglikolik Asit, Dexon Ⓡ, Polysorb Ⓡ); sentetik, absorbable (emilebilir), örgülü multiflaman ve monoflaman dikişler üretilen madde. Düğüm emniyeti iyi-orta’dır (genellikle 5 düğüm yeterlidir). Sütür glikolik asitin homopolimeridir. Gerilme direnci 2 ve 3 haftada, sırasıyla %65 ve %35 dir.  60-90 günde tamamen emilir. Dexon’un boyalı hali yeşil, boyasız rengi bejdir. Örgülü sütürler 2 numara ile 7-0 arasında, monoflaman sütürler 8-0 ile 10-0 arasındadır (USP).

Yumuşak doku yaklaştırmada (anastomoz, subkutan, intrakutan dahil), ligasyon için ve göz ameliyatlarında kullanılabilir. Kardiovasküler ve nöral dokuda kullanımı uygun değildir. Poliglikolik asit sütür dokularda minimal inflamatuar reaksiyon yapar ve fibröz bağ dokusu tarafından enkapsüle edilir. Daha sonra hidrolize edilerek yavaş yavaş mukavemetini kaybeder (tensile strength) ve tamamen emilir. Poliglikolik asit polimer hidroliz ile parçalanır, glikolik asit monomerleri açığa çıkar, bu da vücuttan metabolize edilerek absorbe edilir.

Poliglikolik asit (PGA) 1954 yılından beri bilinmektedir. Ancak PGA, diğer sentetik polimerler ile karşılaştırıldığında hidrolize duyarlılığı nedeniyle önceleri bir kullanım alanı bulunamamıştır. Bununla birlikte, 1962’de, bu polimer, Dexon ticari ismi ile pazarlanan ilk absorbable (emilebilir) sentetik sütür olmuştur.

Synonim(s):
polyglycolic acid, poly-glycolic acid, PGA
« Return to Dictionary