Bypass

Bypass

Bypass, baypas. Cerrahi olarak oluşturulan yan yol, köprü. Normal anatomik oluşum atlanıp devre dışı bırakılır, akım yeni yoldan olur.

Örnekler

  • Koroner arter baypas cerrahisi, vasküler baypas ameliyatıdır. Kalp damarının (koroner arter) tıkalı kısmı atlanacak şekilde bir damar dikilir. Bu damarın bir ucu tıkanıklığın öncesine, diğer ucu tıkanıklığın sonrasına dikilir. Böylece kan tıkalı damar yerine bu yeni damardan akar.
  • Kardiyopulmoner baypas; açık kalp cerrahisinde kullanılan bir yöntemdir. Kalbe giren tüm kan ((vücuttan gelen kan) plastik borularla kalap akciğer makinasına aktarılır. Kalp akciğer makinası, gelen kanı oksijenlendirdikten sonra  kalpten çıkan damarlara geri pompalar (vücuda giden kan). Böylece kalp durdurularak cerrahi tedavisi yapıldıktan sonra (damar baypası, kapak değişimi (replasman), tümör ameliyatı vb) tekrar kalp çalıştırılır.
  • Roux-en-Y gastrik bypass cerrahisi; obezite cerrahisinin bir formudur. Bu ameliyatta midenin büyük bir kısmı ve ince bağırsakların genellikjle 100-150 cm lik kısmı devre dışı bırakılır, yani baypas edilr. Böylece gıdalar daha az sindirilerek yeni bir yoldan geçerler.
  • İleal bypass cerrahisi, obezite cerrahisinin bir formudur.
  • İleojejunal bypass,obezite cerrahisinin bir formudur.
kardiopulmoner bypass baypas
kardiopulmoner bypass (baypas)

Resim wikipedia‘dan alınmıştır.

Roux-en-Y gastric bypass gastrik baypas
Roux-en-Y gastric bypass (gastrik baypas)

Resim wikipedia‘dan alınmıştır.

koroner bypass baypas
koroner bypass (baypas)

Resim wikipedia‘dan alınmıştır.

Synonim(s):
baypas
« Return to Dictionary