Rektum

Rektum

Rektum ve Anal Kanal Anatomisi
Rektum ve Anal Kanal Anatomisi

Rektum, kalın bağırsağın (kolon) 13-15 cm lik düz olan en son (alt) parçasıdır.

Sindirim kanalının sigmoid kolondan anüse kadar olan parçasına rektum denilmektedir. Ayrıca anüste son bulan kalın bağırsağın son bölümü olarak da ifade edilebilir. Türk Dil Kurumu sözlüğünde göden bağırsağı denmektedir. Dışkı maddesini (gaita) toplamak ve dışkılamaya kadar geçici olarak saklamak rektumun fonksiyonudur. Böylece dışkı anüsten atılana kadar, rektum içinde bekletilmektedir.

İnsanlarda rektum yaklaşık 13-15 cm arasında ortalama bir uzunluğa sahiptir. Vücut sıcaklığı rektumdan ölçülebilmektedir. Normal rektum sıcaklığı genel olarak 36 ile 38 ° C arasında değişmektedir ve ağızdan ölçülen sıcaklıktan 0.5 °C, koltuk altından ölçülen sıcaklıktan 1 °C kadar daha yüksektir.

Rektum ile ilişkili olabilen sorunlar veya belirli hastalıklar olduğunda rektal muayene teşhis için yapılabilir. Bu durumlar arasında erkeklerde prostat kanseri, fekal inkontinans (dışkı tutamama) , benign prostat hiperplazisi yer alır.

Sigmoidoskop veya kolonoskop ile rektum muayene edilebilir. Bu tetkikler gerekirse biyopsi almak için de kullanılabilmektedir ve kanser gibi bazı hastalıkları teşhis etmek için de kullanılabilir. Örneğin rektal kanser endoskopi yardımı ile tespit edilebilmektedir.

Yazan: Dr. Ayşenur. Hilal Göker

« Return to Dictionary