İnkarserasyon

İnkarserasyon

İnkarserasyon, latince (incarcerted) hapsolmuş demektir. İnkarserasyon genellikle herni için kullanılır, boğulmuş fıtık demektir. Fıtık elle geri gönderilemez (irreducible).

İnkarsere Herni (boğulmuş fıtık); katı madde geçemeyecek şekilde uçları boğulan bir bağırsak olgusudur. Standart manevralarla fıtık kesesi ve fıtık kesesi içeriği abdominal kaviteye(karın boşluğu) itilemez(redükte edilemez,irreducible). İnkarsere Herni’nin devamında iskemi gelirşirse strangule herni oluşur.

Strangule Herni: Kese boynunda sıkışan ve boğulan bağırsak duvarının dolaşımı bir süre sonra bozulmaya başlar. Öncelikle, en zayıf olan lenf dolaşımı yavaşlar ve durur. Lenf sıvısının doku aralığına kaçmasıyla ödem ve şişlik bağırsak duvarı üzerine olan basıncın daha da artmasına yol açar. Bunların akabinde toplardamar dolaşımı bozulur. Buradaki akımın durması kanın doku içinde göllenmesine neden olur. Bağırsağın fıtıklaşan kısmı morarmaya başlar. Göllenme ile daha da şişen bağırsak duvarında, bu kez atardamar dolaşımı yavaşlar. Dokuya az kan gitmesi (iskemi) aynı zamanda oksijenin de az gitmesi (hipoksi) anlamına gelir.

Eğer zamanında cerrahi girişim yapılmazsa, bağırsak duvarının beslenmesi bozulmaya başlar. Bu dönem iskemi evresi olarak bilinir. Son dönemde ise akım tümüyle durur ve beslenemeyen doku, iskeminin ardından nekroza gider. Bu dönem de nekroz evresi’dir. Bağırsak duvarında nekroz gelişmesi, oradaki dokunun erimesine ve bağırsağın delinmesine (perforasyon) yol açar. Bu tip fıtık, strangule herni olarak tanımlanır.

Yazan: Dr. Selmin Sena Kol

Synonim(s):
inkarserasyon, enkarserasyon
« Return to Dictionary