Pacemaker

Pacemaker

  1. Pace ritim, tempo demektir. Pacemaker ritm düzenleyici demektir. Pacemaker denince genellikle kalp pili akla gelir. Kalp pili, ritm bozukluklarında kullanılan, kalbin ritmini düzenleyen elektronik bir alettir. Aslında kalbin kendisinin de bir pacemaker’ı vardır, buna sadece kardiak pacemaker veya natürel (doğal) pacemaker denir.
  2. Kardiak Pacemaker (Natürel, Doğal): Kalp kasının kontraksiyonu (kasılması) aksiyon potansiyeli denen bir elektriksel uyarı ile (akımla) sağlanır. Dolayısı ile, aksiyon potansiyelinin ritmi, kalbin ritmini belirler (normal sinüs ritmi ya da sinüzal ritm). Bu aksiyon potansiyelini doğuran sinir ağı (pacemaker hücreleri) hepsi beraber kardiak pacemaker’ı oluşturur. Bu hücreler iki yerde yoğunlaşmıştır; sinoatriyal düğüm (nod) ve atriyoventriküler düğüm (nod).
  3. Artificial Kardiak Pacemaker (Yapay Kalp Pili): Elektrotları vasıtası ile kalbe elektrik uyarıları vererek, kalp kasılmasını yani kalbin çalışmasını düzenlemek üzere kullanılan, elektronik tıbbi bir cihazdır. Kalbin kendi pacemakerindeki bir sorun nedeniyle kalp yavaş çalışıyorsa ya da blok varsa kullanılır. Modern pacemakerlar dışarıdan programlanabilir. Bazılarının defibrilatör özelliği de vardır.
« Return to Dictionary